Fuji – Nyt erhvervsdomicil

Fuji – Nyt domicil 

Bygherre:

Fuji

Areal:

Ca. 3000 m²

 

År: 

Ibrugtagning primo 2023

Udvidelse af både administration og produktion

Fuji Packaging udvider sit domicil i Sønderborg med et nyt byggeri på 3.000 m². Byggeriet omfatter 1.300 m² administrationsareal og 1.700 m² produktionsfaciliteter. Det nye domicil vil blive et centralt element i Fuji Packagings fremtidige vækst og innovation, og vil fungere som hovedsæde for virksomhedens aktiviteter i Danmark. 

Før var der ikke mange i Sønderborg, som kendte til vores virksomhed, men efter opførelsen af vores nye domicil er vi virkelig kommet på det lokale landkort. Derfor bruger vi nu også vores bygning i vores markedsføring, da den har et så kendetegnende udtryk.

-  Claus Petersen, Direktør i Fuji Packaging

Industriel arkitektur 

Arkitekturen i det nye domicil er inspireret af moderne industrielle designprincipper, hvor funktionalitet og æstetik går hånd i hånd. Produktionsanlæggets struktur er integreret med administrationens rum, hvilket skaber en tæt forbindelse mellem de forskellige funktioner i bygningen. Dette understøtter et effektivt flow mellem kontorer og produktionsområder, og fremmer samarbejdet på tværs af organisationen. 

Fuji Packaging

Det nye domicil i Sønderborg vil være et tydeligt udtryk for Fuji Packagings værdier og ambitioner. Bygningen kombinerer avancerede produktionsfaciliteter med inspirerende kontormiljøer og repræsenterer virksomhedens fremtidige udvikling og engagement i at skabe innovative emballageløsninger. 

Gå tilbage

Arkitekterne Blaavand & Hansson A/S

Sønderborg Tegnestue

B.S Ingemanns Vej 6A
6400 Sønderborg
Tel. 70 20 70 80

Aabenraa Tegnestue

Fjordløkke 102
6200 Aabenraa
Tel. 70 20 70 80

  

Følg os